Sudán sa búri proti plánovanému uznaniu Izraela.

Autor: Inštitút strategických politík | 26.10.2020 o 15:10 | (upravené 27.10.2020 o 11:44) Karma článku: 2,31 | Prečítané:  349x

Sudán sa môže stať už piatou arabskou krajinou, ktorá normalizuje vzťahy s Izraelom. Dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi však vyvolala nepokoje a hrozí rozpad prechodnej vlády.    

 

Sudánska vláda v piatok 23. októbra odsúhlasila začiatok normalizácie vzťahov s Izraelom. Oznámil to americký prezident Donald Trump počas telefonického hovoru s najvyššími ústavnými činiteľmi Sudánu a Izraelu. Kým však USA a Izrael očakávajú pozitívny vplyv v podobe hospodárskej spolupráce a stabilizácie regiónu, Palestína vníma tento krok ako zradu. Ohlásenie normalizácie spôsobilo rozkol aj medzi politickými stranami tvoriacimi prechodnú vládu a takisto obyvatelia Sudánu kategoricky odmietajú s Izraelom uzavrieť akúkoľvek dohodu.

Sudán je v tomto roku po Spojených arabských emirátoch Bahrajne v poradí už treťou krajinou Arabskej ligy, ktorá pristúpila k nadviazaniu kontaktov a zmierneniu vzťahov s Izraelom. Na rozdiel od týchto štátov sa však Sudán zapojil do všetkých arabsko-izraelských konfliktov a pokladal Izrael za nepriateľský štát. V spojení s rétorikou Arabskej ligy ohľadom vzťahov s Izraelom, podľa ktorej nemali členské krajiny vyjednávať, uzavrieť mier ani uznať Izrael, mala Palestína v Sudáne tradičného spojenca.

Spoločenská a politická nálada v Sudáne sa však nezhoduje s úmyslami prechodnej vlády a väčšina obyvateľstva nie je ochotná zhoršiť vzťahy s Palestínou kvôli Izraelu. Sudánski občania aj naďalej sympatizujú s Palestíncami a vnímajú Izrael ako okupačnú silu, ktorá bráni v napĺňaní práv arabskej populácie a praktizuje náboženskú diskrimináciu.

Proti dohode sa postavil aj posledný demokraticky zvolený premiér Sadiq al-Mahdi, podľa ktorého tento krok neprispeje k stabilizácii oblasti, ale práve naopak k obnoveniu nepokojov a vyvolaniu vojny. Tomuto nasvedčuje aj fakt, že niekoľkí hlavní predstavitelia politických strán, ktoré tvoria prechodnú vládu, oznámili svoj odchod z vlády a stiahnutie podpory v prípade, že sa dohoda s Izraelom skutočne uzavrie.

Politické strany navyše argumentujú tým, že prechodná vláda v skutočnosti nemá nijakú právomoc uzavrieť takúto dohodu. Jej jedinou úlohou malo byť ukončenie konfliktu a zaistenie demokratických parlamentných volieb v roku 2022. Právomoc uzavrieť dohodu s Izraelom spadá do kompetencií parlamentu, čo si uvedomujú vládni predstavitelia aj obyvatelia. Iba v auguste tohto roku oznámil sudánsky premiér Abdalla Hamdok, že jeho vláda nemá mandát na normalizáciu vzťahov a upozornil USA, že sa bude takýto krok preberať až po voľbách.

Súčasnej situácii neprispieva ani nestabilita sudánskeho politického systému. Napriek prvotným nádejam o zlepšení ekonomickej situácie nemá prechodná vláda dôveru obyvateľstva, ktoré kritizuje ekonomický úpadok, nárast cien a nedostatok komodít. V uliciach sudánskych miest sa protesty a demonštrácie stávajú čoraz viac bežnými. Pri náznakoch väčších nepokojov spojených s normalizáciou s Izraelom sa preto sudánska vláda rozhodla zmierniť problémy a potvrdila, že aj napriek terajším krokom bude dohoda platiť až po odsúhlasení zo strany parlamentu.

Napriek tomu, že by sa tak dohoda efektívne odložila minimálne o dva roky, vnímajú USA a Izrael tento krok ako kľúčový pre vkročenie do novej éry mieru. Obe krajiny dúfajú, že tento priebeh motivuje aj ostatné arabské štáty k zmieru s Izraelom a k odpore ich snáh proti primárnemu regionálnemu súperovi – Iránu, ktorý dohody medzi Izraelom a arabskými krajinami označil ako falošné a odsúdeniahodné.

Autor : Marián Maraffko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?