reklama

Dodávky amerických dronov Emirátom môžu prehĺbiť krízu v Jemene a narušiť rovnováhu síl

Spojené štáty chystajú kontroverzný predaj sofistikovaných dronov Spojeným arabským emirátom. Predaj je súčasťou normalizácie vzťahov s Izraelom, môže ale narušiť regionálnu rovnováhu síl a prehĺbiť humanitárnu krízu v Jemenu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Bezpilotný dron MQ-9B. (Zdroj: GA-ASI)
Bezpilotný dron MQ-9B. (Zdroj: GA-ASI) 

Americké ministerstvo zahraničia 3. novembra oznámilo plánovaný predaj 18 sofistikovaných bezpilotných dronov MQ-9B Spojeným arabským emirátom (UAE). Dodávka, odhadom za 2,9 miliardy dolárov, bola oficiálne ohlásená Kongresu, ktorý má teraz 30 dní na vznesenie námietok. Podľa odchádzajúcej Trumpovej administratívy mal predaj slúžiť ako krok k vybudovaniu diplomatických vzťahov medzi Emirátmi a Izraelom, pričom Emiráty sa stali treťou arabskou krajinou uznávajúcou Izrael. 

Izrael má na Blízkom východe vojenskú výhodu, a preto sú s dodávkou spojené oprávnené obavy z jej straty. Izrael sa avšak vyjadril, že nebude plánovanému predaju prekážať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spolu so Saudskou Arábiou sú UAE krajinou , kam USA exportujú v posledných rokoch najviac zbraní. Predaj týchto dronov však prichádza po dlhej dobe, počas ktorej sa UAE snažili získať od Američanov vojenský materiál a bol možný len po tom, ako Washington obišiel Režim kontroly raketovej technológie (MTCR) plánovaným rozšírením exportu vojenských technológií spojencom. MTCR obmedzoval 34 krajín v šírení a exporte raketových technológií.

Predaj vojenských technológií je kontroverzný hlavne kvôli situácii v Jemene a minulým aktivitám UAE v tamojšej občianskej vojne. Jemen aktuálne zažíva najhoršiu politickú a humanitárnu krízu a podľa OSN až 80 percent populácie potrebuje humanitárnu pomoc. Situácia v Jemene začala eskalovať na prelome roku 2014 a koalícia vedená Saudskou Arábiou zasiahla do konfliktu v roku 2015. Do marca tohto roku OSN zaevidovala viac ako 7 000 úmrtí civilistov zapríčinených saudskou koalíciou. Emiráty boli takisto tento rok obvinené z transferu vojenských vozidiel ozbrojeným skupinám v Jemene. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre Saudskú Arábiu je Jemen veľmi dôležitým nástrojom jej vplyvu , UAE na druhej strane usilujú o ochranu Adenu, dôležitého jemenského prístavu. Pre obidve krajiny je teda potenciálnym cieľom to, aby sa krajina opäť rozdelila na sever a juh, čo by ju viac oslabilo.

Predaj vojenských technológií je preto veľmi kontroverzným krokom, keďže Emiráty, ako aj Saudská Arábia ich môžu použiť na bombardovanie Jemenu a podporu ozbrojených skupín, z čoho boli už predtým obvinené. Momentálne je však situácia v Jemene kvôli pandémii koronavírusu ešte horšia ako kedykoľvek predtým. Vojna sa vyznačovala bombardovaním škôl a nemocníc , ktoré sú nielen v čase pandémie dôležitou časťou infraštruktúry. Otázkou zostáva, či USA so svojou aktívnou vojenskou podporou chcú ešte viac prispievať k roztriešteniu krajiny, ktorá už aj tak politicky, ekonomicky a humanitárne trpí. Po zvolení nového amerického prezidenta Bidena sa môže vzťah voči regiónu zmeniť. Bidenov sľub zastavenia importu zbraní do Saudskej Arábie na boj v Jemene naznačuje výraznú zmenu vo vzťahu k porušovaniu ľudských práv v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autorka : Natália Tomášová

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu