reklama

Projekt Pegasus odhalil prípady sledovania novinárov a aktivistov vo viacerých krajinách

Vyšetrovanie Guardianu a ďalších 16 mediálnych organizácií naznačuje rozsiahle a pokračujúce zneužívanie hackerského systému Pegasus, o ktorom spoločnosť tvrdí, že je určený iba na použitie proti zločincom a teroristom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Zdroj :  Pixabay
Zdroj : Pixabay 

Francúzska investigatívna organizácia Forbidden Stories v spolupráci s ľudkoprávnou organizáciou Amnesty International získali prístup k uniknutej databáze telefónnych čísel, ktoré sú pod dohľadom klientov izraelskej bezpečnostnej firmy NSO. Analýza uniknutých údajov naznačuje, že viacero štátov používa softvér Pegasus, nástroj pre kybernetickú špionáž na špehovanie ľudskoprávnych aktivistov, disidentov a novinárov.

Čo je Pegasus? Ide o hackerský (spyware) softvér, ktorý umožňuje získavať údaje z mobilného zariadenia, a to vrátane súkromných správ, fotografií či hovorov. Softvér dokáže dokonca nahrávať vlastníka smartfónu bez jeho vedomia, a získavať tak kamerové záznamy či nahrávky súkromných rozhovorov. Pracuje ako malvér, ktorý infikuje zariadenia iOS, Android a Blackberry, pričom je takmer nemožné detegovať jeho prítomnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Softvér Pegasus bol vyvinutý súkromnou firmou NSO pre účely boja proti terorizmu, kedy umožňuje spravodajským službám a vládnym orgánom zbierať údaje o podozrivých osobách. Uniknutý zoznam 50-tisíc sledovaných kontaktov však ukázal, že veľká časť čísel patrila novinárom a aktivistom.

Firma s veľkou pravdepodobnosťou obchodovala s nedemokratickými režimami, keďže podľa analýzy uniknutých dát bol softvér použitý napríklad v Saudskej Arábii, Maroku či Bahrajne. Medzi štáty, ktoré softvér využívali, však spadajú aj demokratické systémy a nedokonalé demokracie, ktoré sa neštítili získavať údaje o novinároch, ľudskoprávnych akivistoch, podnikateľoch, politických oponentoch či politikoch. Medzi vysoko postavených politikov, ktorí mohli byť medzi sledovanými osobami, patrí aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z výsledkov Projektu Pegasus vyplýva, že uniknuté telefónne čísla sa nachádzajú vo viac ako 45 štátoch v rámci celého sveta, pričom najviac z nich bolo lokalizovaných v Mexiku, Maroku a Spojených arabských emirátoch. Približne tisíc sledovaných kontaktov sa však nachádza v Európe, a to primárne vo Francúzsku, Veľkej Británii a Maďarsku. V prípade susedného Maďarska sa mohlo sledovanie týkať približne 300 občanov. Celkovo boli zatiaľ čísla novinárov identifikované v 21 štátoch.

V neposlednom rade je softvér Pegasus spájaný aj s prípadom vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. Spolupráca NSO a ďalších firiem so saudskoarabskou vládou mala pokračovať aj po atentáte na Chášakdžího a napriek medzinárodnému odsúdeniu využívania sledovacieho softvéru. NSO v oficiálnej reakcii na správu Forbidden Stories všetky obvinenia odmietla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autorka : Michaela Ružičková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu